BoyaHaberleri

YANGIN KAPISI VE CAN GÜVENLİĞİMİZ

 

Yangın pek çoğumuz için korkulu bir rüya gibidir. Doğal afetler içinde en korktuğumuzdur. Alevler içinde kalmaktan, duman yükselirken nefes alamamaktan, boğulmaktan korkarız. Bu korkulara kalkan, bir koruyucu olarak apartmanlarda ve iş yerlerinde yangın kapısı, olduğunu bilmek bizi rahatlatır. Çünkü yangın çıktığında o kapının varlığını bilip ona doğru yönelmek bir kurtuluş umududur.

Yangına hızlı müdahale edilse de edilmese de o kapının varlığını bilmek, hem duygusal açıdan rahatlatır hem de yangının çıktığı alandan hızlıca uzaklaşmayı sağlar. Can güvenliğimizin anahtarı gibidir. Çünkü yangın çıktığında panik olan kişi ne yapacağını şaşırsa da kapıyı gördüğü anda çıkmak için yönelir.

Yangın Kapıları Bizi Nasıl Korur?

Yangın kapıları, fark etmesek de pek çok fayda sağlar. Hatta alevlere karşı güvenlik sağlamada standartlara uygun şekilde üretilen, dayanıklı ve performansı kanıtlanmış kapılar çok önemli bir etkiye sahiptir. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Alevlerin diğer bölüme geçmesini engeller. Dolayısıyla çıkış rahat olur.
 • Alevlerin olduğu kısımdan hızlı uzaklaşmayı sağlar. Dolaysıyla apartmandan veya iş yerinden hızlı tahliye için önemli bir rolü vardır.
 • Bu kapıların yapıldığı malzemeler alevlerden etkilenmez. Dolayısıyla güvenli bir çıkış sağlanır.
 • Çıkış yapılacak olan alana dumanın sızmasını veya diğer zararlı gazların yayılmasını önler.
 • Yangının kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.

Kontrol edilemez bir şekilde alevlerin yükseldiği bir ortamda bu kapıların varlığı bilmek büyük bir kurtuluş vesilesidir. Ayrıca pek çok binada bu kapıların varlığı zorunludur. Hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, fabrikalar gibi çok yoğun insan topluluklarının bulunduğu yerlere konulması zorunludur. Ayrıca tek çeşit bir kapı modeli yoktur. Sanıldığından fazla çeşit vardır. Panik barlı, raylı, camlı modeller söz konusudur. Binaya ve ihtiyaca uygun olan kullanılır.

Çelik Kapı Sistemleri Güvenliğimizin Bir Parçasıdır

Sadece yangından koruyan kapılar önemli değildir. Apartman girişinde ve daire girişinde kullandığımız çelik kapı, sistemleri de bizi pek çok olumsuzluktan korur:

 • Dayanıklılığı sayesinde dış etkenlere karşı koruyucudur.
 • Hırsızlara karşı güvenlidir.
 • Yangına karşı dayanıklıdır.
 • İzinsiz girişlere müsaade etmez.
 • Hava koşullarında koruma sağlar.
 • Gürültü için daha yalıtımlıdır.

Boya Malzemesi: Renk, Kalite, İnceleme

7
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@boyamalzemesi.com.tr

boyamalzemesi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Haber Sitesi firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.