BoyaHaberleri

OP. DR. ASLIHAN ÇEVİK, EPİDURAL STİMÜLASYON İLE OMURİLİK FELÇLİ HASTALARA UMUT OLUYOR

 

Omurilik felci, milyonlarca insanın yaşamını etkileyen bir durum olup, ancak yenilikçi çalışmalar ve teknolojik gelişmeler sayesinde umut verici sonuçlar doğurmaktadır.

Beyin ve Sinir Cerrahı Op. Dr. Aslıhan Çevik, ülkemizde henüz tam olarak bilinmeyen Epidural Stimülasyon yöntemi ile omurilik felçli hastaların tekrar ayağa kalkmasını ve mesane-büyük abdest kontrolünü kazanmasını sağlıyor.

Omurilik felci, sinir hücrelerinin kendini yenileme özelliği olmaması nedeniyle oldukça yıkıcıdır. Ancak günümüzde, kısmi ya da tam hasarlı omurilik hastaları için umut verici bir tedavi yöntemi olarak Epidural Stimülasyon ortaya çıkmıştır. Bu yöntem, omuriliğe yerleştirilen özel bir pil ve hastaya özgü haritalama ile sinir uyarımını gerçekleştirerek kaybedilen hareket yeteneğini geri kazanmaya yardımcı olmaktadır.
 

Dr. Çevik, Epidural Stimülasyon yönteminin kullanımıyla birçok hastanın yaşamında önemli iyileşmeler sağladığını belirtiyor. Hasta, hareket modlarını kendi belirleyebileceği bir kumanda ile omuriliğe yerleştirilen cihazı kontrol edebilmektedir.

Bu tedavi seçeneği, omurilik yaralanmaları için fizyoterapi ve kök hücre tedavisi ile kombine edilerek en iyi sonuçları vermektedir. Ayakta durma, adım atma, mesane kontrolü, vücut ısısı düzenlemesi, cinsel işlev ve kas gücü kontrolü gibi birçok işlevi yeniden kazandırmada önemli bir destek sağlamaktadır.

Bu gelişme, omurilik felçli hastalar için umut verici bir dönüm noktası olabilir ve ilerleyen dönemlerde daha fazla insanın yaşamını olumlu yönde etkileyebilir.

Boya Malzemesi: Renk, Kalite, İnceleme

36
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@boyamalzemesi.com.tr

boyamalzemesi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları fancycat medya firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.