BoyaHaberleri

YAPAY ZEKÂ İLE GELİŞTİRİLMİŞ İLK DOMAİN SORGULAMA İMKANI

Türkiye'nin gururu Turkticaret.Net'ten bir ilk daha
Yapay zekâ teknolojisi ile alan adı sorgulamanın artık daha kolay olduğunu belirten Turkticaret.Net Genel Müdürü Gökhan Yalçın, "Turkticaret.Net'in yapay zekâ ile domain sorgulama yapabilen aracı, bu teknolojinin alan adı sektöründeki etkisini gözler önüne seriyor ve kullanıcıların internet üzerindeki varlığını güçlendirmelerine yardımcı oluyor. Bu yönüyle Türkiye’de yapay zekâ ile geliştirilmiş ilk domain sorgulama aracı unvanını taşıyor" dedi.
1999 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk internet hizmet sağlayıcı firmalarından olan Turkticaret.Net, "Ticareti Kolaylaştırma Merkezi” mottosuyla yola çıktı. Bireysel ve kurumsal müşterilerine domain, hosting, sunucu, e-posta gibi hizmetler sağlayarak dijital dünyaya adım atmalarını sağlayan firma, aynı zamanda Türkiye’nin ilk B2B e-pazaryeri de Turkticaret.Net bünyesinde oluşturuldu. Yenilikleri her daim takip eden Turkticaret.Net, şimdi yapay zekâ teknolojisinden de faydalanmaya başladı. Yapay zekâ teknolojisi ile alan adı sorgulaması yaptıklarını belirten Turkticaret.Net Genel Müdürü Gökhan Yalçın, Turkticaret.Net'in Türkiye’de yapay zekâ ile geliştirilmiş ilk domain sorgulama aracı unvanını taşıdığını ifade etti.
"DAHA EFEKTİF HALE GELDİ"
Alan adlarına bazı yenilikler getirildiğini ifade eden Gökhan Yalçın, "Teknolojinin gelişmesiyle birlikte web dünyasındaki varlığımızın olmazsa olmazı alan adlarına getirilen yenilikler, işimizi kolaylaştırmaya devam ediyor. Türkiye'nin ilk domain hosting sağlayıcı firmalarından biri olan Turkticaret.Net, yapay zekâ ile domain sorgulama yapabilen bir araç geliştirdi. Bu araç ile domain sorgulama işlemi daha efektif bir hale geldi" diye konuştu.
"ULUSLARARASI KARAKTER DESTEĞİ"
 Alan adlarına getirilen yenilikler hakkında bilgi veren Yalçın, "İnternetin yaygınlaşmasıyla ve insanların / işletmelerin dijitalde var olmak istemeleriyle birlikte alan adları, dijital kimliğimizin önemli bir parçası haline geldi. Alan adı pazarında yüzlerce bilinen .com, .net, .org gibi uzantıların yanı sıra yüzlerce farklı uzantı seçeneği ve yine tescil edilen ülkeye göre farklı ülke uzantıları gibi pek çok alternatif bulunmakta. Özellikle .com uzantısında hemen hemen bütün alan adlarını tescilli olması pazarın daralmasına sebep olacak diye beklenirken 2. el alan adı pazarının oluşması ve yüzlerce yeni domain uzantısının devreye girmesiyle sektörde hiç olmadığı kadar farklı alternatifler oldu. Seçeneklerin artmasının yanı sıra teknolojideki gelişmelerden de faydalanan sektör, özellikle de tescil adımlarının kolaylaştırılması, tescil edilecek domain alternatiflerinin üretilmesi, uluslararası karakter desteği gibi pek çok kolaylığın da geliştirilmesine de odaklanıyor. Bu yenilikler, internet kullanıcılarının deneyimlerini iyileştirirken, aynı zamanda işletmelerin çevrim içi varlıklarını daha etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyor" dedi.
"SEO UYUMLU ALAN ADLARI ÖNERİLİYOR"
 Yapay zekanın alan adlarına olan etkisini de anlatan Gökhan Yalçın, "Yapay zekâ, alan adlarıyla ilgili birçok süreci otomatikleştirmekte ve optimize etmekte kullanılabilir. Bu süreçlerden bir tanesi de domain sorgulama adımıdır. Geleneksel domain sorgulama araçları, genellikle belirli anahtar kelimeleri veya benzer domainleri sunarak sınırlı bir sonuç seti sağlayabiliyor. Ancak, yapay zekâ ile güçlendirilmiş bu tarz araçlar, daha kapsamlı analizler yaparak sonuçlar sunuyor. Örneğin, algoritma, belirli bir sektördeki trendleri ve tüketici davranışlarını değerlendirerek kullanıcıya daha uygun domain önerileri sunabilir. Yapay zekâ destekli domain sorgulama araçları, kullanıcıların istedikleri domainleri bulmalarını kolaylaştırırken, aynı zamanda rekabetçi pazarlama stratejileri geliştirmelerine de olanak sağlıyor. Böylelikle, kullanıcılar daha hızlı ve daha doğru sonuçlar elde edebiliyorlar. Turkticaret.Net’in geliştirdiği yapay zekâ ile domain sorgulama aracında anahtar kelime, sektör ve dil gibi seçenekler seçilerek alternatif alan adı önerileri sunuluyor. Anahtar kelime seçeneğinin belirtilmesi ile SEO uyumlu alan adları öneriliyor. Üstelik almak istediğiniz fakat kullanımda olan domainler için alternatif domainler sunuyor. Böylelikle alan adı arama süreçlerini daha kolaylaşıyor ve profesyonel öneriler ile alan adı seçimi kolaylaşıyor" şeklinde konuştu.
"Yapay Zeka İş Süreçlerini İyileştirerek Verimliliği Artırır"
 Gökhan Yalçın, "Yapay zekâyla alan adı sorgulama gibi gelişmelerin getirdiği olumlu tarafların yanı sıra, bazı endişeler de bulunabiliyor. Ancak, doğru kullanıldığında yapay zekâ, iş süreçlerini iyileştirerek verimliliği artırabilir ve kullanıcı deneyimini geliştirebilir" dedi.
"BİRÇOK FAYDA SAĞLIYOR"
Yapay zekanın hayatımızdaki varlığının giderek arttığına dikkat çeken Yalçın, "Bu durum tartışmasız bir şekilde birçok alanda fayda sağlamaktadır. Özellikle iş süreçlerinde ve teknolojik gelişmelerde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, yapay zekanın kontrolsüz ve etik olmayan kullanımı, bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Bu nedenle, yapay zekanın gelişimini izlemek ve etkilerini değerlendirmek önemlidir. Turkticaret.Net'in yapay zekâ ile domain sorgulama yapabilen aracı, bu teknolojinin alan adı sektöründeki etkisini gözler önüne seriyor ve kullanıcıların internet üzerindeki varlığını güçlendirmelerine yardımcı oluyor. Bu yönüyle Türkiye’de yapay zekâ ile geliştirilmiş ilk domain sorgulama aracı unvanını taşıyor" ifadelerini kullandı.

Boya Malzemesi: Renk, Kalite, İnceleme

0
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@boyamalzemesi.com.tr

boyamalzemesi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Breaking News firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.